Na wieżę kościoła trafiły dzwony odlane w ludwisarni Jeana Colliera, których płaszcze ozdobiły wersety z psalmów, ale na największym znalazły się postacie 8 rycerzy krzyżackich. Nie znamy wprawdzie ich dokładniejszej identyfikacji, ale być może były to wizerunki wielkich mistrzów. Dzięki notatkom w przechowywanej w Berlinie księdze inwentarzowej wiemy, że duży dzwon, ten, z wizerunkami krzyżaków, ważył 19, 5 cetnara (2048 kilogramów) i kosztował 2494 marek, a zdobiły go inskrypcje z wersetami z Psalmu 95, w. 7-8, oraz fragment z I Listu do Koryntian rozdział 13, werset 1. Znalazło się na nim także miejsce na umieszczenie nazwisk tutejszego zarządu kościelnego.
Średni dzwon, za który zapłacono 1318 marek, ważył 10 cetnarów (1180 kilogramów) a mały, za 768 marek ważył 6 cetnarów, czyli 708 kilogramów.
Dwa największe dzwony utracono dość szybko, bowiem zdemontowano je i zabrano jako tzw. ofiarę wojenną w 1917 roku, przeznaczając na przetopienie na materiał wojenny (niestety do czasów współczesnych zachował się tylko jeden – trzeci najmniejszy dzwon).
Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się 6 października 1899 roku, kiedy to wśród oficjalnych gości pojawił się Ernst von Mirbach. W dniu tym swe podwoje otworzył dla parafian i dla żołnierzy garnizonu kościół, który wzniesiono w stylu neogotyckim, preferowanym przez cesarza Wilhelma II.
Była to jedna z kilku nowych budowli ewangelickich, które powstały na przełomie XIX i XX wieku na terenie dzisiejszego Trójmiasta.
Dziś kościół Lutra w Gdańsku-Wrzeszczu jest od 2009 roku kościołem parafialnym parafii wojsko-cywilnej p.w. Matki Odkupiciela. Służy parafii rzymskokatolickiej, która nie tylko dba o samą świątynię, ale również szanuje jego ewangelicką przeszłość.
Dr hab. Piotr Birecki
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu